piątek, 24 maja, 2024
Aktualności

101. rocznica niepodległej Polski

Stojąc dzisiaj przed Bogiem w radosny dzień 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, polecaliśmy Stwórcy losy naszej ojczyzny i wszystkich jej mieszkańców. Dziękowaliśmy za naszych przodków, dzięki którym możemy cieszyć się pokojem i suwerennością, a także prosiliśmy o pomyślną przyszłość dla następnych pokoleń.

O godz. 9.30 kilkadziesiąt osób zgromadziło się pod pomnikiem ku czci poległych podczas Powstań Śląskich i w czasie II Wojny Światowej, by pomodlić się za ich dusze, zapalić znicz i złożyć kwiaty. Wśród zebranych był m.in. ks. Proboszcz Stanisław, władze dzielnicy oraz przedstawiciele i poczty sztandarowe naszych szkół.

Następnie o godz. 10.00 sprawowana była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. prof. Arkadiusz Wuwer. Mszę św. koncelebrowali ks. Proboszcz Stanisław Kołodziej, ks. Proboszcz Dariusz Kreihs oraz ks. Paweł Gajda.

Po zakończonej Eucharystii zaprezentowany został stuletni sztandar, który kilka lat temu został odnaleziony w Szkole Podstawowej nr 21 i odrestaurowany przez Urząd Miasta Rybnika. O tym cennym zabytku opowiedziała pani dr Elżbieta Bimler-Mackewicz z Muzeum w Rybniku, gdzie na co dzień sztandar jest przechowywany. Po prelekcji można było z bliska obejrzeć ten cenny zabytek, który do tej pory uważany był za sztandar Niedobczyc. Dzięki prezentacji jeden z parafian zauważył, iż pamięta to dzieło z lat dziecięcych i właściwie jest to sztandar Powstańców, a nie sztandar naszej dzielnicy. Zagadka pozostaje do rozwiązania…

Homilia