niedziela, 14 lipca, 2024
Aktualności

Chrzest Św. – sakrament podstawowy

Od 1050 lat woda chrztu świętego płynie w całej Polsce. I choć historia naszego kraju jest niezwykle trudna, to możemy powiedzieć, że zawsze pozostawaliśmy wierni Chrystusowi, Jego Ewangelii i Jego Kościołowi – powiedział w sobotni wieczór ks. abp Damian Zimoń, który odwiedził naszą parafię, gdzie sam 28 października 1934 roku przyjął sakrament chrztu świętego.

W czasie homilii Ksiądz Arcybiskup tłumaczył: Chrzest do sakrament podstawowy! W chrzcie świętym Pan Bóg jest niezwykle blisko nas. We wierze naszych rodziców i chrzestnych otrzymujemy od Pana Boga dar – On gładzi nasz grzech pierworodny i przyjmuje nas jako przybrane dzieci. Woda spływająca po człowieku jest zapowiedzią nowego życia. Woda i światło świecy to symbole, które mówią nam o rzeczywistości duchowej, o tym, że jesteśmy zaproszeni do Jego Królestwa, do Jego Kościoła, że stoimy przed Nim w całej swojej prawdzie. Wtedy rozpoczyna się ta wielka przygoda, jaką jest bycie chrześcijaninem. Ale bycie chrześcijaninem zobowiązuje – musimy nieustannie dawać świadectwo i głosić Ewangelię. Pan Bóg zna nas doskonale, wie o naszych słabościach, naszych grzechach, ale nigdy nie przestaje być miłosierny. On kocha nas miłością niestworzoną, miłością przebaczającą.

W czasie uroczystej Eucharystii poświęcona została tablica upamiętniająca 1050. rocznicę Chrztu Polski oraz wszystkie osoby, które sakrament Chrztu Świętego przyjęły właśnie w naszej parafii, w tym Jego Ekscelencja Damian Zimoń, Arcybiskup Metropolita górnośląski.