niedziela, 19 maja, 2024
Aktualności

Jałmużna – wymiar miłości


„Spotkaj Boga na niedobczyckiej pustyni”
Dzień czwarty rekolekcji domowych


Trzecim, obok modlitwy i postu, elementem życia duchowego jest szeroko pojęta jałmużna.

Słowo jałmużna, w ścisłym znaczeniu, oznacza datek przekazany potrzebującemu. To bardzo ważne, by wspierać materialnie osoby ubogie, potrzebujące, których przecież wśród nas nie brakuje.

W szerszym słowa znaczeniu jałmużna to postawa czynnej miłości względem innych ludzi. Chodzi tu przede wszystkim o serce okazane bliźniemu. Może będzie to czas jemu poświęcony, pomoc w zakupach, dłuższa rozmowa, okazywana życzliwość.

Piękna jest propozycja ojca Janusza Pydy, byśmy wybrali sobie jeden uczynek miłosierdzia względem duszy oraz jeden względem ciała i próbowali je realizować.

Patrząc na wydarzenia ostatniego tygodnia nie mogę nie podzielić się pewną refleksją. Ze względów bezpieczeństwa separujemy się od siebie nawzajem. Tak trzeba, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Tylko czy stojąc dwa metry od drugiej osoby w kolejce do kasy, muszę patrzeć na nią „spod byka”, bo przecież to już nie osoba – to zagrożenie… Coraz bardziej boimy się drugiego człowieka. Tymczasem strach przed zarażeniem wirusem nie może zamykać naszych serc. Może dzisiaj, w dobie tak dużego problemu epidemicznego, jałmużną będzie życzliwy uśmiech do sąsiada spotkanego na klatce, do sprzedawczyni w sklepie, czy przechodnia, który na ulicy pyta o drogę…


1. Przeczytaj i rozważaj Słowo Boże na dziś – tekst


2. Wysłuchaj konferencji o. Janusza Pydy na temat jałmużny


3. O godz. 15.00 odmów Koronkę do Bożego Miłosierdzia.


4. O godz. 20.30, łącząc się z kapłanami oraz tysiącami Polaków odmów różaniec święty (tajemnicę światła).


5. Wyśpiewaj suplikacje – nagranie