piątek, 24 maja, 2024
Aktualności

O relacji człowieka do środowiska…

Naglące wyzwanie ochrony naszego wspólnego domu obejmuje troskę o zjednoczenie całej rodziny ludzkiej w dążeniu do zrównoważonego i zintegrowanego rozwoju, ponieważ wiemy, że wszystko może się zmienić – napisał papież Franciszek w swojej pierwszej encyklice Laudato Si. Właśnie na tym dokumencie w dużej mierze ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer oparł swój piątkowy wykład traktujący o ochronie własnego oikos, czyli domu, środowiska.

Ks. Arek na co dzień zajmuje się nauką społeczną Kościoła, czyli stanowiskiem Kościoła wobec spraw społecznych. Wśród takich spraw nie może zabraknąć refleksji nad naszą przyrodą. Stan środowiska i ludzka powinność wobec oikos to ważne kwestie, które powinny być w centrum zainteresowania nie tylko naukowców czy polityków, ale także każdego chrześcijanina. Chodzi tutaj o ekologię życia codziennego – każdy z nas ma obowiązek we własnym zakresie przeciwstawiać się zanieczyszczaniu wód, ziemi i powietrza. Ale nie tylko! Bowiem ekologia w szerokim znaczeniu ma też wymiar moralny, a to oznacza, że powinniśmy odrzucać „toksyny duchowe”, czyli złość, nienawiść i agresję.

Dziękujemy ks. Arkowi za bardzo dogłębną analizę tematu o relacji człowieka do środowiska. Następny wykład odbędzie się w styczniu. Już dzisiaj gorąco zapraszamy!