niedziela, 19 maja, 2024
Aktualności

Ostatnie pożegnanie Przyjaciela Boga

W dniu dzisiejszym pożegnaliśmy w naszym kościele śp. Księdza Franciszka Otrembę – emerytowanego i zarazem pierwszego proboszcza sąsiedniej Parafii Miłosierdzia Bożego w Niewiadomiu. Mszy Świętej pogrzebowej przewodniczył abp senior Damian Zimoń. Podczas homilii ks. prof. Jerzy Szymik nazwał księdza Franciszka Przyjacielem Boga.

W ciągu prawie pięćdziesięciu trzech lat kapłaństwa ks. Franciszek dał się poznać jako rozmodlony asceta, nieugięty w kwestiach wiary, wymagający od innych, ale przede wszystkim od siebie. A przy tym był człowiekiem serdecznym, ciepłym, niezwykle oczytanym, błyskotliwym, choć świadomie wybrał życie w cieniu, na marginesie. Ceniony spowiednik, przewodnik duchowy wielu ludzi świeckich i duchownych, „doskonale znający kręte drogi ludzkie i proste drogi Boga”. „Outsider”…

Ksiądz Franciszek, syn Heleny i Gerarda, urodził się 17 kwietnia 1938 r. w Bełku. Tam też został ochrzczony w kościele parafialnym. Po okupacji rodzice wraz z jego braćmi przeprowadzili się do Żor, gdzie ks. Franciszek przyjął I Komunię Świętą, a później sakrament bierzmowania. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w 1955 r. wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 25 czerwca 1961 r. w Katowicach z rąk biskupa Herberta Bednorza. Po święceniach rozpoczął zastępstwo wakacyjne w Stanowicach (gdzie parę lat wcześniej zamieszkali jego rodzice) i Żorach-Roju. Był wikariuszem aż w czterech parafiach pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa: w Boguszowicach, Jastrzębiu-Zdroju, Chorzowie-Batorym i naszych Niedobczycach. Ponadto pracował w parafiach Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim, św. Stanisława Kostki w Katowicach-Giszowcu i św. Józefa w Piekarach Śląskich. W międzyczasie został najpierw Duszpasterzem Akademickim na terenie Diecezji Katowickiej, a później Diecezjalnym Duszpasterzem Akademickim. Przez krótki okres czasu przebywał także u Kamedułów w podkarpackich Bielanach oraz w nowicjacie Benedyktynów w Lubiniu.

W sierpniu 1983 r. biskup Herbert Bednorz skierował go jako rektora do opieki nad powstającą parafią w Niewiadomiu, która dzięki jego staraniom otrzymała wezwanie Miłosierdzia Bożego. W 1986 r. został mianowany proboszczem tejże parafii i kierował nią aż do przejścia na emeryturę w 2003 r. Ostatnie jedenaście lat życia spędził u Ojców Werbistów w Rybniku, gdzie pełnił posługę spowiednika. Był ojcem duchownym księży dekanatu Rybnik Centrum oraz Niedobczyce, a w latach 2003 – 2008 członkiem Rady Kapłańskiej Archidiecezji Katowickiej.

Ksiądz Franciszek Otremba zmarł 29 maja 2014 r. zmierzając do kościoła, z różańcem w ręku…

Księże Franciszku, Bóg zapłać za wszystko!