Pielgrzymka na czeskie Morawy


Pielgrzymka do źródeł europejskiego chrześcijaństwa, czyli odwiedzamy czeskie Morawy

7 – 9 października 2022 r.

Opieka duchowa: ks. Stanisław Kołodziej, ks. Arkadiusz Wuwer

Organizator: Biuro Podróży VERO TRAVEL

Zapisy przyjmowane są do wtorku 27 września w kancelarii parafialnej.


PROGRAM PIELGRZYMKI

DZIEŃ 1:
Wyjazd z ustalonego miejsca w godzinach porannych. Nawiedzenie sanktuarium na Świętej Górce (Svatý Kopeček), do którego od stuleci licznie przybywają pielgrzymi oraz miłośnicy baroku. Zapoznanie się z historią miejsca. Zwiedzanie pięknej bazyliki pod wezwaniem Nawiedzenia Marii Panny z łaskami słynącym wizerunkiem Madonny z Dzieciątkiem. Monumentalny barokowy kompleks został zbudowany w miejscu, gdzie zgodnie z legendą przed ołomunieckim kupcem pojawiała się Matka Boska. Udział we Mszy św. Czas wolny na zakup pamiątek. Przejazd do Ołomuńca, którego starówka uważana jest za drugi, po Pradze, zespół zabytkowy w Czechach. Spacer po jedynym w swoim rodzaju centrum miasta zaczniemy od wzgórza, z Pałacem Biskupim, w którym niegdyś gościła Maria Teresa i Ludwig van Beethoven, a współcześnie papież Święty Jan Paweł II, następnie zobaczymy katedrę św. Wacława, której trzywieżowa bryła jest nieodłączną częścią panoramy miasta. Przejście w okolice rynku: kolumna Trójcy Świętej będąca największym skupiskiem rzeźb barokowych w ramach jednej struktury w Europie środkowej (obiekt będący na Liście UNESCO), wieża ratuszowa, zegar zbudowany w myśl zasad realizmu socjalistycznego oraz kaplica św. Jana Sarkandra – powstała w miejscu, w którym w 1620 roku zginął torturowany kapłan. Przejazd do hotelu. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 2
Śniadanie. Nawiedzenie sanktuarium w Velehradzie – Morawskiego Betlejem, będącego bez wątpienia najważniejszym miejscem kultu religijnego na Morawach i jednym z najważniejszych dla całej Europy wschodniej. Tu w IX wieku prowadzili swoją działalność misyjną święci bracia Cyryl i Metody, dzięki którym chrześcijaństwo dotarło także na tereny obecnej Polski. W 1990 i 1995 roku odwiedził to miejsce Święty Jan Paweł II. Jest to także jedno z czterech sanktuariów w których święty papież podarował złotą różę. Zapoznanie się z historią miejsca. Udział we Mszy św. Kolejno przejazd do Morawskiego Krasu, należącego do najwspanialszego regionu krasowego w środkowej Europie. Na całym jego terenie znajduje się więcej niż 1100 jaskiń, z których cztery udostępnione są dla zwiedzających. Są to: jaskinie Punkevní – z możliwością spływu łodziami podziemną rzeczką Punkvią połączoną ze zwiedzaniem dna przepaści Macocha, jaskinia Kateřinská, która słynie z unikatowych stalagmitów w kształcie słupa, jaskinia Balcarka z bogatą i kolorową naciekową dekoracją oraz Sloupsko-šošůvskie jaskinie, tworzone przez potężne korytarze i podziemne przepaści. Podczas pielgrzymki, proponujemy grupie zwiedzanie Jaskini Punkevní , która zdecydowanie zostanie w pamięci na długi czas. Kolejno przejazd do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 3
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Brna – drugiego co do wielkości miasta Czech. Spacer po mieście, podczas którego zobaczymy m.in. : Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, kościół św. Michała, XVI-wieczny Dům pánů z Kunštátu – jeden z ważniejszych renesansowych zabytków Brna. Zajrzymy na rynki Starego Miasta, bo jest ich aż dwa! – Namesti Svobody i Zelny Trh. Na koniec wizyty w Brnie, spacer po parku okalającym zamek Špilberk, górujący nad Brnem. Słynna forteca dziś raczej nie przypomina twierdzy, która przez lata uchodziła za niezdobytą. Do naszych czasów przetrwały jedynie położone na wzgórzu zabudowania zamkowe z systemem bastionów. Jednak samo położenie Zamku pozwoli uzmysłowić sobie, jak trudno było zdobyć Špilberk kilkaset lat temu. Na zakończenie pielgrzymki proponujemy przejazd do najważniejszego Sanktuarium Maryjnego na Morawach, którym jest Svatý Hostýn. Setki tysięcy pielgrzymów rocznie podziwiają bazylikę mniejszą Wniebowzięcia Panny Marii i oryginalną Drogę krzyżową. Od Kaplicy wodnej, gdzie bije źródło z cudowną wodą, do bazyliki prowadzi 250 schodów. Świątynia wraz z domami pielgrzyma i zabytkową kamienną wieżą widokową stoi na szczycie góry o wysokości 735 m n.p.m. nad byłym szlakiem bursztynowym prowadzącym od Bałtyku do Adriatyku. Udział we Mszy św. Po zwiedzaniu wyjazd w drogę powrotną i zakończenie pielgrzymki.


KOSZT:
– 720 zł (przy grupie minimum 45 uczestników)
– 760 zł (przy grupie od 40 do 44 uczestników)

Cena zawiera:
– transport: przejazd komfortowym autokarem ( DVD, WC, klimatyzacja);
– zakwaterowanie: 2 noclegi w hotelu/ośrodku/pensjonacie (pokoje 2-, 3- osobowe z łazienkami);
– wyżywienie: 2 x dziennie: śniadania i obiadokolacje,
– opiekę polskiego pilota na trasie;
– rezerwację Mszy św;
– opiekę duchową kapłanów;
– ubezpieczenie Signal Iduna KL, CP, NNW, bagaż,
– składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Cena nie zawiera biletu wstępu do Bazyliki w Velehradzie, biletu wstępu do Jaskini Punkvy, datków na odwiedzanie sanktuaria – razem 450 kc (czyli około 85 zł) – do rozliczenia na zakończenie pielgrzymki.

Zapisy przyjmowane są w kancelarii parafialnej. Po dokonaniu zapisu należy dokonać wpłaty w kwocie 720 zł (przy grupie 45 osób) na konto Biura Podróży Vero Travel, ul. Krakowska 37, 45-075 Opole
Numer rachunku bankowego Santander Bank Polska 51 1090 2590 0000 0001 2303 7371
Tytułem „Niedobczyce, imię i nazwisko uczestnika, data urodzenia”

Jeśli ktoś nie ma możliwości wykonania przelewu należną kwotę może wpłacić gotówką w kancelarii parafialnej.

Uwaga: jest możliwość wykupienia dodatkowego, dobrowolnego ubezpieczenie od kosztów rezygnacji.
– 5,5% wartości pielgrzymki, tj. 39,60 PLN/os. – ubezpieczenie KR obejmujące rezygnację z powodu nieszczęśliwego wypadku/nagłego zachorowania + zachorowania na COVID-19 i objęcia uczestnika kwarantanną
– 7% wartości pielgrzymki, tj. 50,40 PLN/os. – ubezpieczenie KR obejmujące rezygnację z powodu nieszczęśliwego wypadku/nagłego zachorowania oraz choroby przewlekłej + zachorowania na COVID-19 i objęcia uczestnika kwarantanną.
Koszt ubezpieczenia należy wpłacić razem z należnością za Pielgrzymkę na konto Vero Travel (lub w kancelarii parafialnej).


Zobaczcie, gdzie będziemy m.in. pielgrzymować


Kliknij zielone pole, aby sprawdzić wolną intencję. Brak zielonych pól oznacza , że nie ma już wolnych intencji w danym miesiącu. Aby zamówić Mszę św. przejdź do zakładki Intencje mszalne