Pielgrzymka szlakiem sanktuariów Austrii


PIELGRZYMKA SZLAKIEM ALPEJSKICH SANKTUARIÓW AUSTRII

15 – 21 lipca 2023 r.

Opieka Duchowa: ks. Stanisław Kołodziej, ks. Arkadiusz Wuwer

Organizator: Biuro Podróży VERO TRAVEL


Na pielgrzymkę zapisane są 52 osoby (+ 2 księży)
Obecnie brak wolnych miejsc (zapisy tylko na listę rezerwową).Informacje po pierwszym spotkaniu organizacyjnym:
– ze względu na trwający remont w sanktuarium w Heiligenkreuz nie będzie możliwości odwiedzenia tego miejsca w czasie naszej pielgrzymki (cystersi nie przyjmują obecnie pielgrzymów) – w zamian za to zobaczymy więcej we Wiedniu,
– osoby, które przyjmują regularnie leki, są proszone o zaopatrzenie się odpowiednio wcześniej, aby każdy miał stosowny zapas na pielgrzymkę,
– nie trzeba zabierać paszportów, wystarczą dowody osobiste, przy czym dokument tożsamości musi być ważny co najmniej do stycznia 2024 r. – prosimy uczestników o sprawdzenie swoich dokumentów już teraz,
– pielgrzymkę rozpoczynamy mszą św. w naszym kościele o godz. 6.00. Wyjazd o godz. 7.00. Miejsca w autokarze zostaną wcześniej przydzielone, żeby wsiadanie do autokaru odbyło się sprawnie i swobodnie,
– drugie spotkanie organizacyjne odbędzie się w czerwcu – termin zostanie ustalony w późniejszym czasie.RAMOWY PROGRAM PIELGRZYMKI:

1 dzień (sobota, 15 lipca): wyjazd z umówionego miejsca w godzinach rannych (7:00), przejazd do Czech – do LEDNIC, posiadłości rodu Lichtensteinów, która stanowi wyjątkowe dzieło krajobrazowo-architektoniczne o skali ogólnoświatowej (wpisane na listę UNESCO) i zwane „Ogrodem Europy.” To kraina harmonii romantycznych budowli umiejscowionych w przepięknym parku. Z wieży widokowej w kształcie minaretu rozpościera się piękna panorama okolicy. Przejazd do pałacu VALTICE, który w czasach dzisiejszych jest znany głównie z piwnic, w których mieści się Salon Win Republiki Czeskiej, stała ekspozycja z możliwością degustacji najlepszych win morawskich  i czeskich. Po degustacji przejazd do MIKULOVA, gdzie oprócz imponującego barokowego zamku, zobaczymy również bogato zdobione domy i mauzoleum rodziny Dietrichsteinów. Dla chętnych spacer na święte wzgórze z kaplicą św. Sebastiana. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

2 dzień (niedziela, 16 lipca): po śniadaniu przejazd do monumentalnego, austriackiego Opactwa Benedyktynów w GÖTTWEIG. Opactwo powstało w średniowieczu, a obecnie posiada jedną z większych w Austrii kolekcji grafiki, m.in. dzieła Rubensa, Rembrandta, Durera, Cranacha. Następnie przejazd do KREMS AN DER DONAU – najstarszego miasta Dolnej Austrii, perły architektury renesansowej (wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Miasto leży na krańcu słynnej doliny Wachau – rejonu znanego od czasów rzymskich z uprawy wina. Spacer po miasteczku – klasztor dominikanów, kościół św. Wita i kościół Pijarów, renesansowe i barokowe kamienice. Rejs po Dunaju (ok. 3 godziny) do opactwa benedyktyńskiego w MELK -drugiego co do wielkości klasztoru tego zgromadzenia w Europie, przepięknie położonego nad Dunajem. Niegdyś stąd swymi posiadłościami zarządzali pierwsi władcy z dynastii Babenbergów, którzy tutaj mają także swe miejsce pochówku. Tutaj także toczy się akcja powieści „Imię Róży” Umberto Ecco gdyż inspiracją do napisania powieści była wizytacja soborowa zakończona słynnymi „reformami z Melku”. Czas wolny na zrobienie pamiątkowych zdjęć w przyklasztornym ogrodzie. Przejście do Starego Miasta. Spacer urokliwymi uliczkami. Czas wolny na degustację pysznej kawy. Przejazd do pobliskiego LOOSDORF, gdzie urodziła się św. Urszula (Julia Ledóchowska), założycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. W kościele parafialnym w Loosdorf znajdują się relikwie św. Urszuli i jej starszej siostry – bł. Marii Teresy. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

3 dzień (poniedziałek, 17 lipca): po śniadaniu przejazd do Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w MARIA TAFERL – drugiego co do ważności sanktuarium maryjnego w Austrii. Udział we Mszy św. przed łaskami słynącą Pietą, wokół której, zgodnie z tradycją, gromadziły się niebiańskie pochody aniołów. Nawiedzenie barokowej Bazyliki, zapoznanie się z historią miejsca, obejrzenie pogańskiego ołtarza „taferl”, na którym niegdyś celtyckie plemiona składały ofiary swoim bogom. Licznie przybywający tutaj przez stulecia pielgrzymi pozostawili w skarbcu bazyliki różnorodne wota jako świadectwa wielu uzdrowień i doznanych łask. Następnie przejazd do SANKT FLORIAN – nawiedzenie klasztoru wybudowanego w miejscu pochówku świętego Floriana – patrona strażaków. Zobaczymy wspaniałe barokowe wnętrze bazyliki oraz słynne organy Brucknera. Kolejno przejazd do pobliskiego LINZ, gdzie zobaczymy m.in. największy austriacki rynek z zabytkowymi kamienicami oraz kolumną morową, postawioną jako wyraz wdzięczności za uchronienie miasta od plag, Ratusz, filharmonię Brucknerhaus, Kościół św. Marcina, Starą Katedrę św. Ignacego, Nową Katedrę (największy kościół w Austrii- 20 tysięcy miejsc stojących). Nad samym Dunajem wznosi się na wzgórzu zamek Linzer Schloss (w miejscu dawnego rzymskiego fortu). Czas wolny. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

4 dzień (wtorek, 18 lipca): po śniadaniu przejazd do Opactwa Benedyktynów SEITENSTETTEN. Spacer po ogrodach opactwa i wizyta w barokowej bazylice Sonntagberg (Niedzielna Góra) – miejscu tradycyjnych pielgrzymek Austriaków. Następnie przejazd do Sanktuarium Maryjnego Trzech Narodów w MARIAZELL. Jest to jedno z największych Sanktuariów Maryjnych w Europie, które ponad 850 lat temu założyli Ojcowie Benedyktyni. Maryja Wielka Matka Austrii, Można Pani Węgier, Matka Narodów Słowiańskich to wszystkie tytuły, jakie nadano Madonnie z Mariazell. W skład kompleksu wchodzi bazylika p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z Ołtarzem Łaski z figurką Madonny wyrzeźbioną z lipowego drewna. Czczona figurka Maryi zwana Gnadenbild (Wizerunek Łaski) znajduje się dokładnie tam, gdzie mnich z benedyktyńskiego opactwa Magnus zbudował swoją pierwszą kapliczkę. Ponieważ przypominała ona jego zakonną celę, przylgnęła do niej nazwa Maria In der Zelle (Maria w celi)- stąd nazwa sanktuarium. Modlitwa przed Ołtarzem Łaski z cudowną figurą Matki Bożej. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

5 dzień (środa, 19 lipca): po śniadaniu przejazd do  MARIA SCHUTZ– to niewielka wioska na zboczu góry Sonnwendstein. Tutejszy kościół pielgrzymkowy, zwany „klejnotem regionu Semmering” jest największym miejscem pielgrzymkowym w południowej części Dolnej Austrii. Historia świątyni sięga I połowy XVIII w.
W kościele warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zdobione i pozłacane ołtarze. Następnie małe zaskoczenie- wizyta w LORETTO – Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia NMP. Od 350 lat pielgrzymi odwiedzają Kaplicę Loretańską z obrazem Czarnej Madonny wzorowanym na oryginale z włoskiego Loreto. Kolejnym punktem na naszej trasie będzie BADEN BEI WIEN – miasto uzdrowiskowe wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, które latem chętnie odwiedzali cesarze i królowie. Zobaczymy tu: gotycki kościół Św. Stefana, ruiny zamku, dom Beethovena, Kaiserhaus (dom cesarski). Spacer po miasteczku, czas wolny. Przejazd do Wiednia na obiadokolację i nocleg.

6 dzień (czwartek, 20 lipca): po śniadaniu przejazd do centrum WIEDNIA – zwiedzanie miasta z przewodnikiem miejscowym: katedra św. Szczepana, Pałac Hofburg, wizyta w Parku Miejskim ze słynnym pomnikiem Straussa, dom Hundertwassera (z zewnątrz), wspaniałe budowle na Ringstrasse m.in. budynek Opery, Plac Graben. Czas wolny na wiedeńską kawę i torcik. Przejazd do kościoła św. Józefa, nad którym opiekę sprawuje polskie zgromadzenie Księży Zmartwychwstańców, na wzgórzu KAHLENBERG (484 m.n.p.m.)- miejsca, z którego rozpoczęła się słynna Odsiecz Wiedeńska. Udział we Mszy św. Po południu wizyta w HEILIGENKREUZ (Święty Krzyż) – to niewielka miejscowość położona na terenie Lasu Wiedeńskiego. Pielgrzymów przyciąga tu okazały średniowieczny klasztor Cystersów oraz relikwie Krzyża Pańskiego. Klasztor jest jednym z nielicznych w Europie, w którym od ponad 830 lat nieprzerwanie mieszkają Cystersi. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

7 dzień (piątek, 21 lipca): po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd do SCHÖNBRUNN – letniej rezydencji Habsburgów. Spacer pełnymi uroku alejkami ogrodu w stylu francuskim. Na wzgórzu, z którego roztacza się widok na pałac i Wiedeń, wzniesiona została Glorietta. Przejazd do KLOSTERNEUBURGA w pobliżu Wiednia, gdzie zobaczymy klasztor Kanoników Regularnych, przybyłych tu w 1133 roku. Spacer przez średniowieczny krużganek klasztorny, skarbiec do kaplicy Leopolda i grobu św. Leopolda, w którym można zobaczyć ołtarz Verdun – uważany za dzieło sztuki unikalne w skali światowej. Ostatnim punktem pielgrzymki będzie MARIA GUGGING – austriackie Lourdes, powstałe na początku XX wieku, z inicjatywy kilku osób zafascynowanych francuskim sanktuarium. Obecnym kustoszem groty jest polski pallotyn – ks. Stanisław Korzeniowski. Wyjazd w drogę powrotną. Postój na kolację w Czechach. Powrót do Rybnika po północy.


Cena:  2.800 zł przy grupie min. 51 os.
Cena:  2.900 zł przy grupie 46 – 50 os.
Cena:  3.000 zł przy grupie 41 – 45 os.

+ około 100 euro przeznaczone na opłatę na miejscu kosztów związanych z realizacją programu: rejs po Dunaju, bilety wstępu, przewodnicy lokalni, taksy w hotelach, ofiary na odwiedzane kościoły, a także zestawy audio-guide. Kwotę tę wpłacamy pilotowi na początku pielgrzymki (do rozliczenia po jej zakończeniu).


ŚWIADCZENIA:
ZAKWATEROWANIE: 6noclegów w hotelach 2*/3*, pokoje 2 osobowe z łazienkami;
TRANSPORT: przejazd komfortowym autokarem (klimatyzacja, mini barek, dvd, wc);
WYŻYWIENIE 2x dziennie: 6 śniadań, 7 obiadokolacji;
OPIEKA PILOTA, OPIEKA KAPŁANÓW;
REZERWACJE MSZY ŚW.
UBEZPIECZENIE: KL (koszty leczenia), w tym CP (leczenie chorób przewlekłych) 20.000 Euro, NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków) 15.000 zł, oraz bagaż 1.000 zł. Ubezpieczenie poszerzone
o kwarantannę i leczenie Covid-19;
ŚPIEWNIK PIELGRZYMA;
SKŁADKI na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Uwagi:
– program wyjazdu jest ramowy, kolejność zwiedzanych obiektów ustala pilot.
– codziennie planowana jest Msza Św.
– cena nie obejmuje napojów do obiadokolacji.
– dopłata do pokoju 1-osobowego: 800 zł.
– ze względu na niestabilne ceny paliw i kurs euro, cena może ulec korekcie.

Wpłaty na pielgrzymkę dokonujemy w kancelarii parafialnej (lub na rachunek bankowy parafii) w czterech ratach:
– 300 zł – zaliczka przy zapisie,
– 1000 zł – płatne do 31 stycznia 2023 r.
– 1000 zł – płatne do 31 marca 2023 r.
– 500 zł lub 700 zł – płatne do 31 maja 2023 r.

Rachunek bankowy do wnoszenia wpłat na pielgrzymkę: 
PKO BP 31 1020 2472 0000 6702 0211 4387
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, 44-270 Rybnik, ul. Wołodyjowskiego 5
W tytule przelewu prosimy wpisać: „Pielgrzymka do Austrii, imię i nazwisko uczestnika lub uczestników”.

Uwaga! Jeśli ktoś pragnie rozbić koszt pielgrzymki na więcej rat, także istnieje taka możliwość – należy ustalić to w kancelarii parafialnej.Zobaczcie, jakie m.in. odwiedzimy miejsca

Kolorem zielonym oznaczono terminy wolnych intencji, w celu zamówienia intencji należy skontaktować się z kancelarią parafialną