niedziela, 19 maja, 2024
Aktualności

Trochę się działo…

Niedziela, 22 czerwca, na długo pozostanie w naszej pamięci. W tym dniu przeżywaliśmy dwa wielkie wydarzenia: jubileusz i festyn parafialny. Ale po kolei. Na Mszy św. o godz. 12.00 ks. prałat Władysław Basista Bogu dziękował, a my razem z nim, za łaskę 60 lat posługi kapłańskiej. Homilię wygłosił ks. arcybiskup senior Damian Zimoń, a samą Eucharystię uświetniły śpiewy chóru Bel Canto z Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku.

Ksiądz Władysław urodził się 14 lutego 1928 r. w Niedobczycach, jako najmłodszy z pięciorga rodzeństwa. Jak sam wspomina, jego pierwszy kontakt z kościołem nie należał do najszczęśliwszych: „Wszedłem do kościoła z siostrami i nie chciałem zdjąć czapki, bo one też nie zdjęły. Były najpierw w kościele przepychanki a w domu lanie…”. Po maturze wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, a święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1954 r. w Piekarach Śląskich z rąk biskupa częstochowskiego, Zdzisława Golińskiego. Uzyskał magisterium w dziedzinie teologii, pedagogiki i filologii polskiej. Wykładał homiletykę i fonetykę w Śląskim Seminarium Duchownym i w Seminarium Duchownym Franciszkanów. Jest wybitnym logopedą. Nie tylko setkom ludzi pomógł skorygować wady wymowy, ale brał również udział w Międzynarodowych Konferencjach Logopedów. Jest członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ogólnego, a także Duszpasterzem Mniejszości Niemieckiej w Katowicach. W 1995 został Kanonikiem honorowym Kapituły Metropolitalnej, zaś w grudniu 2004 roku Ojciec Św. Jan Paweł II mianował go Prałatem. Rok później został Kapelanem Jego Świątobliwości.

Ksiądz Prałat Władysław czuje się nadal związany z Niedobczycami, chętnie tutaj przyjeżdża, aby pooddychać naszym powietrzem. Wierzymy, że to między innymi stąd czerpie siły, krzepkość i ogromne poczucie humoru.

Ksiądz Władysław Basista był również współorganizatorem naszego festynu parafialnego. Tradycyjnie, jak każdego roku, na uczestników imprezy czekało mnóstwo atrakcji. W tym roku każda osoba, która zakupiła los na naszej loterii fantowej, mogła skorzystać z poczęstunku, który ufundował ks. Władysław. Cała impreza mogła zostać zorganizowana dzięki wsparciu materialnemu i zaangażowaniu wielu osób, instytucji i firm. Wszystkim sponsorom oraz osobom pomagającym przy organizacji festynu składamy serdeczne Bóg zapłać!

Zapraszamy do obejrzenia filmu o ks. Prałacie Władysławie Basiście:

http://www.youtube.com/watch?v=JQSOhD-mwkc&feature=youtu.be