W pobliskim Sanktuarium…

Przy niezbyt sprzyjającej aurze kilkuosobowa grupa z ks. Michałem na czele pielgrzymowała wczoraj do Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Jankowickiej Studzience. Jak co roku, w drugą niedzielę maja, w tym miejscu spotykają się pielgrzymi ziemi rybnickiej i wodzisławskiej, aby wspólnie modlić się w tym cichym zakątku.

Historia Studzienki jest ściśle związana z dziejami jankowickiej świątyni oraz z podaniem ludowym o księdzu Walentym, który w 1433 r. został zabity przez husytów. Przed śmiercią ukrył w dziupli dębu bursę z Przenajświętszym Sakramentem, którą odnaleziono po latach. Szybko zrodził się w tym miejscu wielki kult Bożego Ciała. Wybudowano kaplicę, potem kościół pod takim właśnie wezwaniem. Pień wspomnianego dębu można oglądać do dzisiaj pod ołtarzem głównym kościoła. Natomiast w miejscu pochówku księdza Walentego wypłynęło źródło wody słynącej z licznych uzdrowień.

W roku 2002, dekretem ks. abpa Damiana Zimonia, kościół parafialny pw. Bożego Ciała i Studzienkę ustanowiono Sanktuarium Najświętszego Sakramentu.

Kliknij zielone pole, aby sprawdzić wolną intencję. Brak zielonych pól oznacza , że nie ma już wolnych intencji w danym miesiącu. Aby zamówić Mszę św. przejdź do zakładki Intencje mszalne