piątek, 24 maja, 2024
Wkrótce

Pielgrzymka do Rumunii


PIELGRZYMKA do RUMUNII

Z PRZYSTANKIEM NA WĘGRZECH (BUDAPESZT I TOKAJ)

BUDAPESZT – ORADEA – TURDA – SIGHISOARA – SYBIN – DROGA TRANSFAGARSKA
BUKARESZT – PREJMER – BRAN – BRASZÓW – KACZYKA – SAPANTA – TOKAJ

Termin: 19 – 27 lipca 2024 r.

Opieka duchowa: ks. prob. Stanisław Kołodziej
oraz ks. prof. Arkadiusz Wuwer


Na pielgrzymkę zapisana jest maksymalna liczba osób. Obecnie zapisujemy na listę rezerwową.


RAMOWY PROGRAM PIELGRZYMKI

Dzień 1
Wyjazd z ustalonego miejsca we wczesnych godzinach porannych. Przejazd na Węgry do BUDAPESZTU (460 km, ok. 7 godz. jazdy) – stolicy Węgier. Wizyta na Wzgórzu Zamkowym, najbardziej reprezentacyjnym miejscu w Budapeszcie, gdzie zobaczyć można Zamek Królewski – siedzibę węgierskich królów oraz malowniczą Basztę Rybacką. Nawiedzenie położonego tuż obok baszt kościoła pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, zwanym też kościołem Macieja. Kolejno Msza Święta w niezwykłym kościele w skale niejako wrośniętym w zbocze Góry Gellerta. W świątyni znajduje się replika obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz płaskorzeźba św. Maksymiliana Marii Kolbego. Po mszy przejazd na drugą stronę Dunaju jednym z imponujących mostów zawieszonych nad rzeką – mostem Łańcuchowym z charakterystycznymi lwami lub mostem Małgorzaty. Przejście nad Dunajem w kierunku Parlamentu – symbolu miasta. Na koniec zwiedzania nawiedzenie Bazyliki Św. Stefana – miejsca przechowywania najważniejszej węgierskiej relikwii – zmumifikowanej dłoni pierwszego króla Madziarów. Wieczorem obiadokolacja, zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

Dzień 2
Śniadanie, wykwaterowanie i przejazd do Rumunii – do miasta ORADEA (315 km – ok. 4,5 godz. jazdy), położonego tuż przy granicy z Węgrami. Msza św. w Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – największej barokowej budowli religijnej w Rumunii, we wnętrzu której przechowywane są m. in. relikwie króla Władysława I. Krótki spacer po mieście – zobaczymy m.in. teatr miejski, ulicę Calea Republicii – jedną z bardziej urokliwych ulic Transylwanii, gdzie napotkamy liczne pałace (Apollo i Moskowitz Miksa), katedry, a także punkty gastronomiczne z przepysznym jedzeniem, a także sklepy z pamiątkami. Po południu przyjazd do KLUŻ NAPOKI (160 km, 3,5 godz. jazdy) – największego miasta i historycznej stolicy Siedmiogrodu, czyli Transylwanii. Podczas zwiedzania zobaczymy m.in. kościół św. Michała, Ortodoksyjną Katedrę Metropolitarną, charakterystyczny kościół Pijarów, dom Macieja Korwina. Po zwiedzaniu zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 3
Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do Transylwanii, do TURDY (35 km, ok 1 godz. jazdy), słynącej z jednej z największych i najstarszych kopalni w Europie – Salina Turda. Zwiedzanie kopalni, podczas którego będziemy mieli niepowtarzalną okazję rejsu łódkami po słonym jeziorze na dnie kopalni. Po południu dalsza droga na południe Rumunii do SIGHISOARY (125 km, ok. 3 godz. jazdy) – miasta, w którym urodził się Wlad Palownik, czyli słynny Dracula. Miasto to także jedna z największych i najlepiej zachowanych wciąż zamieszkałych cytadel w Europie, a średniowieczna starówka została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zobaczymy m.in. Wieżę Zegarową, Zakryte Schody, Kościół na Wzgórzu, a w miarę czasu Muzeum Broni i Tortur, dom Draculi. W trakcie zwiedzania Msza Święta. Po zwiedzaniu zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 4
Wczesne śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do SYBINU (95 km, ok. 2,5 godz. jazdy). Msza święta w kościele Jezuitów. Następnie spacer po mieście – zobaczymy 3 place z charakterystycznymi dla tego miasta budynkami z “oczami”, XVI-wieczny ratusz z galerią i wieżyczką oferującą widok na miasto i okolicę, kościół Jezuitów, kościół ewangelicki z XIV/XV w. z wieżą z dzwonem skazańców, żelazny most Kłamców. Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą i droga nie będzie zamknięta przejazd słynną DROGĄ TRANSFAGARASKĄ, czyli przez najwyższe góry Rumunii, wyjeżdżając na 2034m! Przejazd obok Zamku Poenari – jednej z głównych fortec Włada Palownika, czyli słynnego Drakuli oraz zapory wodnej (wysokość 166m!) tworzącej Jezioro Vidraru. Późnym wieczorem dojazd do Bukaresztu (320 km, ok. 7 godz. jazdy). Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 5
Śniadanie, wykwaterowanie. Zwiedzanie BUKARESZTU – stolicy Rumunii, zwanego “Paryżem Bałkanów”. Duże miasto z bogatą historią zachwyca rozmiarem i różnością zabytków. Podczas spaceru z przewodnikiem zobaczymy m.in.: Piata Unirii – szeroki bulwar, który w okresie rządów Ceausescu miał dorównać paryskim Polom Elizejskim, Dom Prasy, bulwar Kisselefa, Łuk Triumfalny, place: Zwycięstwa, Rewolucji, cerkiew Cretulescu, Ateneum Rumuńskie (siedziba filharmonii), Pałac Cotroceni (siedziba prezydenta), ulica Lipscani, Parlament (II co do wielkości budynek administracyjny na świecie). Po zwiedzaniu Msza św. w katedrze św. Józefa. Po południu wyjazd w kierunku Braszowa (190 km, ok 4 godz. jazdy). Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 6
Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do PREJMER – miejsca, w którym znajduje się jeden z największych w południowo- wschodniej Europie kościół warowny, otoczony murami 40-metrowej wysokości i 10-metrowej grubości wpisany na listę UNESCO. Kolejno przejazd do zamku w BRAN, uważanego kiedyś za siedzibę Draculi. Po południu przejazd do BRASZOWA. Msza w. w kościele franciszkanów. Następnie spacer po mieście – zobaczymy m.in. Dom Rady, Bastion Tkaczy, Czarną i Białą Wieżę, a także Czarny Kościół – największą budowlę sakralną Rumunii, największy późnogotycki kościół halowy na wschód od Wiednia, a za razem największy kościół luterański w regionie. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg. (trasa tego dnia to ok. 100 km, ok. 1,5-2 godz. jazdy łącznie).

Dzień 7
Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd na północ Rumunii – do Monastyru Voronet (330 km, ok 6,5 godz. jazdy) – najczęściej odwiedzanej malowanej cerkwii w Rumunii. Klasztor położony na Bukowinie, ufundowany przez samego Stefana Wielkiego w 1488 roku, wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zabytek zachwyca pięknymi malowidłami zarówno zewnętrznymi jak i wewnętrznymi. Przedstawiają one: sąd ostateczny, sceny zwiastowania, narodzenie Jezusa, ostatnią wieczerzę i mękę pańską. Następnie przejazd do KACZYKA (25 km, ok. 40 min. jazdy) – największego sanktuarium maryjnego w Rumunii. Msza św. w kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. W głównym ołtarzu, znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Kaczyckiej – patronki Bukowiny. Po modlitwie zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 8
Śniadanie, wykwaterowanie. Msza święta. Przejazd w region Maramuresz – najbardziej ludowy region Rumunii, a być może całej Europy! Region łączy w sobie krajobrazy łagodnych Karpat i wyjątkowe tradycje architektoniczne – to tu podziwiać można wiele zabytkowych drewnianych cerkwi oraz malowniczych domostw z ogromnymi, zdobionymi bramami wejściowymi. Wizyta w kompleksie monastyrów w BâRSANA (215 km, ok. 5 godz. jazdy). Kolejno przejazd do SAPANTY (40 km ok. 1 godz. jazdy). Wizyta na „wesołym cmentarzu”, gdzie zobaczyć można kilkaset kolorowych, rzeźbionych w drewnie fantazyjnych nagrobków, na których znajdują się ręcznie malowane podobizny zmarłych i krótsze lub dłuższe ironiczne wierszyki, które z humorem i dystansem opisują zmarłego. Po zwiedzaniu przejazd do Satu Mare (95 km, ok.2,5 godz. jazdy), zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 9
Śniadanie, wykwaterowanie. Msza Święta. Wyjazd w drogę powrotną do Polski (670 km, ok. 9,5-10 godz. jazdy + postój na Słowacji). Na trasie zatrzymamy się na Węgrzech, w okolicach TOKAJU. Zwiedzimy jedną z najstarszych winnic w okolicy, spróbujemy jednego z najbardziej znanych węgierskich win i posilimy się prawdziwym węgierskim gulaszem. Następnie przez malownicze wzgórza pełne winorośli udamy się w dalszą drogę do Polski. Przyjazd w późnych godzinach wieczornych/nocnych i zakończenie pielgrzymki.


CENA: 3. 600 ZŁ (przy grupie 46-50 uczestników)

CENA: 3 490 ZŁ (przy grupie min. 51 uczestników)

CENA ZAWIERA:
– transport komfortowym autokarem z klimatyzacją,
– zakwaterowanie 8 noclegów w hotelach (pokoje z łazienkami)
– wyżywienie 8 śniadań w formie bufetu, 8 obiadokolacji
– opieka pilota na całej trasie wycieczki,
– opieka duchowa Kapłanów
– ubezpieczenie KL, NNW, CP, bagaż Signal Iduna SA
– składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy
– rezerwacja codziennych Mszy Św.

CENA NIE ZAWIERA:
– biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, zestawów słuchawkowych audioguide, opieki lokalnych przewodników – Łącznie ok. 105 euro/os. (koszty biletów wstępu obliczone na podstawie cen w 2023 roku)

WPŁATY NA PIELGRZYMKĘ:
– 500,00 zł zaliczka (płatne przy zapisie),
– 1 000,00 zł – płatne do 31 stycznia 2024 r.
– 1 000,00 zł – płatne do 31 marca 2024 r.
– 990,00 zł – płatne do 31 maja 2024 r.
– 105,00 euro – płatne na początku pielgrzymki

WPŁATY dokonujemy na rachunek bankowy parafii lub gotówką w kancelarii parafialnej.
Dane do przelewu:
Numer rachunku: PKO BP 31 1020 2472 0000 6702 0211 4387
Tytuł przelewu: Pielgrzymka do Rumunii oraz imię i nazwisko uczestnika

PROGRAM PIELGRZYMKI W FORMACIE PDF.


Informacje dotyczące waluty

w Rumunii obowiązuje Lej rumuński – 1 Lej Rumuński = ok. 85 polskich groszy, natomiast 1 euro = ok. 5 lei

W hotelach czy kantorach w Rumunii można wymienić euro na walutę lokalną. W większości miejsc w Rumunii akceptowane są płatności kartą.

Ceny na miejscu podobne są do tych w Polsce:
Danie główne w restauracji to ok. 30 – 40 lei
Wino 18 – 21 lei za kieliszek
Kawa 8 – 14 lei
Zwykłe napoje 12 – 18 lei
Lody 15 – 20 lei
Magnesy pamiątkowe na lodówkę 10 – 20 lei

Na Węgrzech obowiązującą walutą jest Forint (HUF).
1 forint = ok. 0,012 zł, czyli 100 forintów = ok 12 zł
W większości miejsc również można płacić kartą, a na miejscu będzie możliwość wymiany waluty z euro na forinty. Ceny są podobne do tych w Polsce.

Proponujemy więc zabrać ze sobą euro – ok. 20-30 euro/dzień i na miejscu wymieniać na waluty.
Warto też wziąć oprócz gotówki kartę, by nie mieć ze sobą dużej ilości pieniędzy.
Pamiętajmy też, żeby gotówkę trzymać w kilku miejscach na wypadek kradzieży.

Oczywiście zapotrzebowanie na pieniądze każdy ma inne, głownie ze względu na pamiątki i prezenty jakie chcemy przywieźć:)

Polecamy też założenie aplikacji Revolut (konto przedpłacone na telefonie, na którym możemy wymienić zdalnie złotówki na dowolną walutę i płacić jak kartą).


ZOBACZCIE MIEJSCA, KTÓRA M.IN. ODWIEDZIMY