czwartek, 23 maja, 2024
Aktualności

Zbawienie przyszło przez krzyż

Zbawienie przyszło przez krzyż. Ogromna to tajemnica. Wobec jej ogromu pozostajemy bezradni, korzymy się przed jej bezmiarem, adorujemy tajemnicę. Dlatego Wielki Piątek wypełnia przede wszystkim milczenie. Cisza strwożonego świata, bo oto Miłość została zabita Na krzyżu Jezus umiera z miłości, by ocalić Miłość. W zupełnym osamotnieniu. Opuszczony przez Boga i przez ludzi, aby dopełniła się miara cierpienia.

Krzyż – znak hańbiącej śmierci – dopiero teraz nabiera znaczenia, które będzie miał już zawsze – odtąd będzie znakiem miłości silniejszej niż śmierć. Nie będzie już znakiem niesławy, ale zbawienia. Noszony na piersiach, stawiany przy drogach, zawieszany na ścianach, stanie się świadectwem tego, że cierpienie przyjęte z miłością, nadaje życiu sens; że ufność wobec Boga zwycięża śmierć, zło i grzech; że Bóg przebacza i spełnia swoje obietnice. Uświęcony śmiercią Jezusa krzyż staje się bramą do życia wiecznego.

(Fragment homilii wygłoszonej w Wielki Piątek przez ks. dra hab. Arkadiusza Wuwra).

Za nami Triduum Paschalne i radosny wielkanocny poranek, który objawił nam Chrystusa Zmartwychwstałego. Po raz kolejny mieliśmy okazję przeżywać i kontemplować największą tajemnicę naszej wiary – podążając od Wieczernika, przez pretorium Piłata, szliśmy bolesną drogą w stronę Golgoty, by w końcu odnaleźć Pusty Grób!