poniedziałek, 16 września, 2024
Aktualności

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej


Kochani Parafianie,
Tegoroczny Wielki Tydzień przeżywamy w swoich domach. Dlatego razem z ks. prof. Arkadiuszem Wuwerem chcemy Was zaprosić do wspólnego przeżywania tego pięknego i ważnego czasu, który doprowadzi nas do Zmartwychwstania Chrystusa.
Zapraszam Was do poświęcenia każdego dnia paru chwil na modlitwę i kontemplację.
Szczęść Boże!
ks. Stanisław


NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ


Wypisy z Ewangelii:
Pasja wg św. Mateusza
„Jezusa postawiono przed namiestnikiem. Namiestnik zadał Mu pytanie: Czy Ty jesteś Królem żydowskim? Jezus odpowiedział: Tak, Ja nim jestem” (Mt 27,11)

Notatki z lektur:
Czesław Miłosz „Traktat teologiczny”
Takiego traktatu młody człowiek nie napisze.
Nie myślę jednak, że dyktuje go strach śmierci.
Jest to, po wielu próbach, po prostu dziękczynienie,
a także pożegnanie dekadencji,
w jaką popadł poetycki język mego wieku.
Dlaczego teologia? Bo pierwsze ma być pierwsze.
A tym jest pojęcie prawdy. I właśnie poezja
swoim zachowaniem przerażonego ptaka
tłukącego się o przezroczystą szybę, poświadcza,
że nie umiemy żyć w fantasmagorii.
Oby do naszej mowy wróciła rzeczywistość.
To znaczy sens, niemożliwy bez absolutnego punktu odniesienia.

Medytacja:
W ciągu zaledwie kilkunastu godzin znikł dotychczasowy porządek świata, a wraz z nim wszystkie rzeczy pewne, na których człowiek budował własną i najbliższych przyszłość. Dzisiaj, ogołocony z możliwości przemieszczania się, z relacji twarzą w twarz, z liturgii Kościoła kosztuje gorzkiej świadomości, że na ziemi nic nie jest w stanie zaspokoić jego marzeń. Obiecywano mu, że pragnienia zaspokoi nauka, że tęsknotę ukoi wiedza, marzenia spełni rewolucja, a sen – urzeczywistni wirtualna rzeczywistość i sztuczna inteligencja… I… Nic…

Codziennie rano, uzbrojony w internet, komórkę, możliwość transplantacji i genetycznej modyfikacji, patrzy na siebie w lustrze i – to wie na pewno – nadal nie czuje obiecanego raju. Raczej przeczuwa, że pozwala się oszukiwać. Diabłu i jego sługom. Powoli, cierpliwie, dojrzewa do świadomości, że rację miał Aureliusz Augustyn, gdy przed niemal dwoma tysiącami lat pisał: „Serce człowieka jest niespokojne, dopóki nie spocznie w Bogu”…

Wielki Tydzień to czas zastępowania wyobrażeń – prawdą o sobie, o świecie i o Bogu. Czas aktualizowania dokumentów przed podróżą dalszą niż wyjazd na najdłuższe nawet wakacje. To mini-rekolekcje Łacińskie „re-colligo” – oznacza przecież „pozbierać [się] na nowo”, ale też „nabrać odwagi” i „szykować się do drogi”.

Wielki Tydzień to czas stosowny, by wyruszyć w drogę, aby Boga spotkać tak naprawdę. W drogę, którą przed nami przeszedł Bóg-Człowiek – Jezus Chrystus, Mesjasz. Trzydziestotrzyletni Żyd, który umierając za wszystkich, którzy byli, są i będą, zbawił świat i ocalił każdego z najmniejszych. W myślach, wyobraźni, współ-odczuwaniu chcemy iść za Nim, by czując ciężar Jego krzyża na swoich barkach, z każdym krokiem zwlekać z siebie złudzenia. By na szczycie Golgoty stanąć, jak On – nagi, twarzą w twarz z Prawdą – o sobie, o świecie, o wieczności… Wiedząc, że jedynie Prawda nas wyzwoli…

Zawierzenie:
Boże, daj nam odwagę, byśmy nie przelękli się tej prawdy, ale przez nią doszli do nawrócenia, mocnej wiary i radości przebywania z Tobą na wieki…

(Rozważania: ks. prof. Arkadiusz Wuwer)



Dzisiejsza Msza św. o godz. 9.00 była transmitowana przez firmę SAMMARtv, której jeszcze składamy wielkie Bóg zapłać za bezinteresowną pracę dla nas wszystkich.


W celach kronikarskich w czasie dzisiejszej Mszy św. zostało wykonanych kilka zdjęć.