Pielgrzymka na Opolszczyznę


Jednodniowa pielgrzymka do Głogówka, Głębinowa i Nysy

TERMIN: 20 maja 2023 r.

PROGRAM:

Wyjazd sprzed domu parafialnego o godz. 7.00. Przejazd do Głogówka, gdzie zwiedzimy trzy bardzo ciekawe zabytki. Pierwszym miejscem, jakie zobaczymy, będzie kościół św. Bartłomieja z XIV wieku. To świątynia wybudowana w stylu gotyckim, ale jej wnętrze prezentuje niezwykle bogaty, piękny barok. Już na pierwszy rzut oka wystrój (rzeźby, freski) kościoła zachwyca. Oprócz ogólnie dostępnych bocznych kaplic, w kościele jest jeszcze jedna niezwykła kaplica, do której wierni nie mają na co dzień dostępu. To kaplica Oppersdorffów, do której można się dostać wyłącznie przez prezbiterium, a stamtąd schody prowadzą do krypt, które również zwiedzimy. W Głogówku odwiedzimy także niezwykły kościół św. Franciszka z Asyżu. Kościół, w swojej burzliwej historii, był kilkakrotnie burzony i spalony. Najstarszą częścią jest prezbiterium, pochodzące z_1480 roku, a największa rozbudowa miała miejsce w 1636 roku. Kościół kryje w sobie prawdziwy skarb – Domek Loretański, zbudowany na wzór Casa Santa – Świętego Domu, w którym na świat przyszła Matka Boża. Ufundował go Jerzy III von Oppersdorff. To również z jego inicjatywy powstała w 1634 r stojąca blisko klasztoru replika Grobu Pańskiego z Jeruzalem. Boży Grób kilka razy płonął podczas pożarów miasta, dlatego był też kilka razy restaurowany, przez co dziś nieco odstaje od oryginału.

Po opuszczeniu Głogówka udamy się do Głębinowa. Tam znajduje się (jedno z trzech w Polsce) sanktuarium św. Rity, które posiada relikwie świętej patronki od spraw trudnych i beznadziejnych. W sanktuarium odprawiona zostanie msza św. i nabożeństwo ku czci św. Rity. Po nabożeństwie będzie czas wolny – okazja, by zjeść obiad, napić się kawy w znajdującym się nieopodal ośrodku wypoczynkowym Rybak. O godz. 14.00 czeka nas rejs statkiem po Jeziorze Nyskim.

Następnie przejedziemy do Nysy, po której oprowadzi nas jej mieszkaniec – ks. ppłk Jerzy Niedzielski. Zobaczymy m.in. niewielki, choć bardzo różnorodny rynek – z jednej strony piękne zabytkowe kamienice, z drugiej rząd miejskich bloków, a z kolejnej nowoczesne szklane domy. Tam też znajduje się słynny Dom Wagi Miejskiej, fontanna Trytona, a także olbrzymi, 700-letni kościół – to piękna bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki. Oprócz gotyckiej architektury wyróżnia ją jeden z najbardziej spadzistych dachów w Europie o powierzchni aż 4 tys. m2. Tuż obok bazyliki stoi czterokondygnacyjna, gotycka dzwonnica z przełomu XV i XVI wieku o wysokości 43 metrów. Nieco dalej znajduje się kościół św. Piotra i Pawła, który słynie z uznawanych za arcydzieło późnego baroku polichromii iluzjonistycznych. Uznawane są one za jedno z największych malarskich arcydzieł późnego baroku. Za pomocą symboli i alegorii ukazano na nich teologię Pisma Świętego, historię zbawienia oraz wielkie idee filozoficzne z kręgu kultury europejskiej. Po zakończonym spacerze po mieście czas wolny. Wyjazd z Nysy o godz. 18.00.


KOSZT PIELGRZYMKI: 120 ZŁ

Cena zawiera:
– transport: przejazd komfortowym autokarem, opłaty parkingowe,
– rejs po Jeziorze Nyskim,
– ofiary w odwiedzanych kościołach,
– ubezpieczenie.

Istnieje możliwość zamówienia obiadu w ośrodku wypoczynkowym Rybak za dodatkową opłatą 25 zł (tzw. obiad pielgrzyma: kotlet schabowy, ziemniaki, surówka).

ZAPISY przyjmowane są w kancelarii parafialnej.


Zobaczcie, gdzie m.in. będziemy pielgrzymować.

Kolorem zielonym oznaczono terminy wolnych intencji, w celu zamówienia intencji należy skontaktować się z kancelarią parafialną